Давайте українською?
Давайте!
Залишити р*сійську

Аналіз на залізо в крові

Аналіз на залізо в крові вимірює кількість заліза, яке циркулює в крові. Залізо (Fe) є важливим мінералом, необхідним для утворення гемоглобіну – білка, що відповідає за транспортування кисню по всьому організму. Правильний рівень заліза необхідний для нормального функціонування всіх органів і систем.

Для підтримання його оптимального рівня в крові варто включати в раціон вживання продуктів, багатих на залізо (м’ясо, печінка). При його дефіциті лікар може призначити прийом залізовмісних добавок.

Коли призначають аналіз на залізо: симптоми залізодефіциту

Аналіз на залізо призначається в таких випадках:

  • Підозра на залізодефіцитну анемію.
  • Симптоми дефіциту заліза (втома, слабкість, блідість шкіри).
  • Моніторинг рівня заліза під час лікування препаратами заліза.
  • Підозра на надлишок заліза (гемохроматоз), який може призвести до пошкодження органів.

Брак заліза в організмі: симптоми

На перших етапах розвитку залізодефіциту людина може не відчувати погіршення стану чи прояву небажаних симптомів. При прогресуванні дефіциту спостерігається безпричинна втома, можливі запаморочення, слабкість та поблідніння шкірного покриву. При перших ознаках варто звернутися на консультацію до свого сімейного лікаря або іншого спеціаліста та здати необхідні аналізи для діагностики стану організму.

Причини зниження та підвищення рівня заліза

Зниження показників заліза в організмі часто виникає внаслідок недостатнього вживання залізовмісних продуктів: червоного м’яса, печінки, деяких овочів, круп. Зменшення рівня мінералу може бути спричинено перебігом різноманітних захворювань, кровотечею, порушенням функції всмоктування. На фоні постійного стресу, недосипання, а також прийому антибіотиків та інших медичних препаратів можливе зменшення концентрації Fe в крові.

Підвищення показників заліза може бути наслідком надмірного вживання продуктів з вмістом заліза, залізовмісних добавок; гемохроматозу (генетичного захворювання, яке призводить до надмірного накопичення Fe з їжі); захворювань печінки та ін.

Норми рівня заліза

Норма заліза в крові залежить від віку і статі:

  • для чоловіків: 10,6-28,3 мкмоль/л.
  • для жінок: 6,6-26,0 мкмоль/л.

Знижений рівень заліза може свідчити про залізодефіцитну анемію, а підвищений – про надлишок заліза або запальні процеси в організмі.

Як підготуватися до аналізу?

Аналіз на залізо в крові може призначатися лікарем з метою діагностики анемій, моніторингу ефективності лікувальної терапії залізовмісними препаратами, підтвердження гемохроматозу.

Для точних результатів аналізу рекомендується:

  • Здавати кров вранці натщесерце.
  • Уникати прийому залізовмісних препаратів за день до аналізу.
  • Не вживати їжу за 8–12 годин до здачі аналізу.

Пацієнтам будь-якого віку важливо контролювати рівень заліза. Його дефіцит може призвести до анемії, яка супроводжується втомою, запамороченням і зниженням працездатності. Для оцінки анемії та її ступеня корисним є загальний аналіз крові, гемоглобін і феритин, а також дослідження сироваткового заліза.

Надлишок заліза, у свою чергу, може спричинити ушкодження печінки, серця та інших органів.

Аналіз на залізо допомагає вчасно виявити порушення та підібрати необхідне лікування для нормалізації його рівня в організмі.

Telegram Viber Зателефонувати