Електронейроміографія (ЕНМГ) – сучасний та високоінформативний інструментальний метод аналізу стану периферичної нервової системи. Дослідження може складатися з оцінки провідності по нервам за допомогою подачі невеликих електричних імпульсів та реєстрації відповідей з нервів і м’язів, це те, що зазвичай називають стимуляційна електронейроміографія або ЕНМГ.
Крім того, в залежності від клінічної ситуації може бути проведений аналіз стану м’язів за допомогою тонкого голчастого електроду – це називають голчаста електроміографія або ЕМГ.
Обсяг і тип тестів, що проводяться, цілком і повністю залежить від клінічної ситуації та визначається лікарем функціональної діагностики, або іншим спеціалістом.
Покази визначаються лікарем, що направив на дослідження, для уточнення діагнозу, визначення тактики лікування, оцінки прогнозу та динаміки захворювання нервової системи.
До числа частих показів відносяться:
- тунельні синдроми і невропатії (в тому числі синдром зап’ястного каналу);
- радікулопатія (при остеохондрозі і болях в спині);
- плексопатії різного генезу і т.д.
- ендокринні захворювання, наслідки інфекційних захворювань (для виявлення полінейропатії нижніх і верхніх кінцівок);
- БАС (боковий аміотрофічний склероз) та інші хвороби мотонейрону;
- м’язові патології (міопатії, міотонії, поліміозити);
- порушення нервово-м’язової передачі (міастенія, міастенічні синдроми).
Протипокази до проведення дослідження визначаються індивідуально. Перед дослідженням необхідно попередити лікаря про наявність вагітності, хвороби крові, порушеннях згортання, прийомі антикоагулянтів, наявність кардіостимулятора, серцевих захворювань. Крім того, слід мати на увазі, що в ряді випадків, виконання дослідження може бути технічно важко, а іноді і неможливо (наявність незнімної лонгети, незнімної пов’язки, виражений набряк досліджуваної кінцівки).
Ускладнення від проведення дослідження: при грамотному проведенні ЕНМГ/ЕМГ є абсолютно безпечною процедурою і не призводить до жодних ускладнень.
Підготовка: чиста поверхня тіла. Спеціальної підготовки не потребує.
При проведенні дослідження пацієнт може відчувати відчуття у вигляді поколювання на різних ділянках тіла при подачі електричних імпульсів, відчувати укол голчатого електроду. Незважаючи на те, що ці відчуття можуть бути дискомфортні, більшість пацієнтів добре переносять процедуру.
Проведення ЕНМГ включає:
- інструментальну оцінку функції чуттєвих волокон периферичних нервів;
- інструментальну оцінку функції рухових волокон периферичних нервів;
- уточнення ступеня ураження та обсягу залучення в патологічний процес м’язової тканини за допомогою голчатого електрода;
- аналіз отриманої інформації та написання висновку.
У висновку будуть вказані локалізація, ступінь та патогенетичний тип ураження периферичної нервової системи, якщо таке є.
Тривалість ЕНМГ-діагностики індивідуальна та залежить від діагнозу (в середньому 30-60 хвилин).
В яких випадках проведення ЕНМГ є необхідним.
Проводити ЕНМГ необхідно в тих випадках, коли є підозра на ураження периферичних нервів або м’язів, а також при підозрі на деякі інші захворювання. Так, якщо є підозра за защемлення нерву, тунельну невропатію, дифузне ураження нервів внаслідок їх токсичного ураження або запального аутоімунного характеру, якщо є травма нерву, клінічні ознаки здавлення нерва грижею міжхребетного диску, невропатія лицьового нерву, патологічна стомлюваність (міастенія та міастенічні синдроми), ознаки ураження рухових нейронів передніх рогів спинного мозку і, нарешті, при ізольованому ураженні м’язів – міопатіях та міозитах).
Електронейроміографія, звісно ж, не є панацеєю, і не є діагностикою всіх нервових захворювань. Є багато неврологічних захворювань, які за допомогою ЕНМГ не можна діагностувати. Але, частка захворювань, і достатньо велика, добре діагностується за допомогою електронейроміографії, що дає можливість почати лікування в ранні терміни. А правильно і своєчасно поставлений діагноз та рано розпочате лікування приводить до значно кращих результатів.
На сьогодні наша служба функціональної діагностики представляє наступні ЕНМГ методики:
- дослідження проведення по нерву (в тому числі голчаста міографія для визначення вираженості денерваційного процесу та ефективності процесів реінервації, для визначення топіки патологічного процесу при корінцевих ураженнях, для визначення наявності вторинних нейрональних змін при корінцевих ураженнях і спондилогенних процесах в шийному відділі хребта;
- дослідження нервово-м’язової передачі (міастенічний тест),
- дослідження мигального рефлекса (для уточнення наявності ураження лицьового та трійчастого нервів, в тому числі с голчастою міографією для визначення ефективності реінервації мімічних м’язів при ураженнях лицьового нерву);
- голчаста міографія при первинно-м’язових захворюваннях для визначення типу ураження (міопатичний або запальний), в тому числі зі стимуляційною ЕНМГ для визначення наявності вторинних невральних уражень.
Дослідження проводить лікар функціональної діагностики вищої кваліфікаційної категорії професійними голчастими електродами на апараті Нейрософт «Нейро НВП» експертного класу з використанням новітніх програм.